Osobní zkušenosti

L.M. z Ústí nad Orlicí, 30 let

Začalo to na jaře 2009, asi čtrnáct dní před hospitalizací v nemocnici jsem začala mít problémy typu: uprostřed ulice se mi podlomily nohy, musela jsem se rychle něčeho chytit, a když jsem si sahala na nohy, tak jsem je necítila. Byla to jen malá chvilka, jak rychle to přišlo, tak to i odešlo. Pak už vše přicházelo pozvolna, začalo mi být nevolno, motala se mi hlava. Byla jsem si vědoma, že musím někomu něco říct, ale nevěděla jsem co a jak. Bylo to jako kdybych zapomněla slova. Tak jsem raději mlčela. Když jsem přišla domů z praxe, tak jsem si šla raději lehnout, abych si odpočinula.

Myslela jsem si, že na mě jen něco leze. Ale potom se to začalo stupňovat. Na mobil mi přišla zpráva, když jsem se jí snažila přečíst, tak nastal problém, nešlo to. Měla jsem to rozmazané a u některých písmenek jsem ani nevěděla co znamenají a ani jak se čtou. A když jsem se snažila odepsat, tak jsem odepsala nějaký nesmysl.

Po třech dnech jsem skončila v Ústí nad Orlicí v nemocnici. Tam mi udělali EEG a CT vyšetření. Pak mě poslali na podrobnější vyšetření do Pardubické nemocnice na magnetickou rezonanci a tam zjistili, že jsem prožila CMP. Tak se snažil, zjistit proč. Pak mi jeden neurolog řekl, že s největší pravděpodobností mi to způsobila hormonální antikoncepce, kterou jsem dosud užívala, v kombinaci s pozdě odhalenou Leidenskou mutací. A aby toho nebylo málo, tak mi zjistili ještě prolaps mitrální chlopně.

Po propuštění z nemocnice jsem se cítila mnohem lépe. Musela jsem číst nahlas, abych si vzpomněla znova na písmenka a abych se naučila číst, aniž bych zadrhávala. Pak jsem začala jezdit k neurologovi do Rychnova nad Kněžnou, při CT vyšetření mi zjistili, že tam nemám jen jedno, ale tři ischemická ložiska. Stále trpím motáním hlavy.

Začala jsem docházet ke kardiologovi do Kostelce nad Orlicí, který když mi udělal vyšetření, zjistil, že se mi prolaps mitrální chlopně po roce a půl zhoršil a operace je nevyhnutelná. Jedenáctý měsíc v roce 2010 jsem byla operovaná v Hradci Králové, tam jsem dostala umělou chlopeň.

Kdybych se měla podruhé rozhodovat, jestli antikoncepci ano či ne, tak určitě bych ji nechtěla. Musím doživotně užívat Warfarin, mám omezené i různé aktivity, když budu chtít jednou otěhotnět, tak jedině pod lékařským dohledem.


 

Petra Hrnčířová z Prahy

V září 2009, právě když jsem ukončila bakalářská studia na České zemědělské univerzitě a chystala se pokračovat v magisterském studiu, se mé plány během chvíle zhroutily jak domeček z karet. Doplatila jsem na nebezpečí, o kterém se ve vztahu s běžnou hormonální antikoncepcí (HA) příliš nehovoří. Řeč je o riziku genetických mutací, které zvyšují srážlivost krve a mohou v kombinaci s dalšími rizikovými faktory způsobit závažné zdravotní komplikace.

Dlouho jsem netušila, jak může být užívání HA nebezpečné. Jako jeden z mála mě před lety varoval obvodní lékař. To když jsem se mu jako středoškolačka svěřila s tím, že beru antikoncepci. Nešlo mi přitom o zahájení pohlavního života. Chtěla jsem si jen vylepšit pleť, protože jsem trpěla na akné.

Osudného dne, zrovna když jsem jezdila na našem valachu Atamanovi, mi lýtkem projela divná bolest. Myslela jsem si, že jde o namožený sval. Když jsem si na to místo sáhla, bolelo to asi jako pořádná modřina. Svěřila jsem se se svými potížemi mamince. Rozhodly jsme se, že ten den už na koně nepůjdu a přestože byla neděle, vyhledaly jsme lékařskou pomoc. Z Nebušic, kde máme ustájeného koně, to bylo nejblíže do střešovické Ústřední vojenské nemocnice. Okamžitě mě poslali na ultrazvuk a pak jsem se musela posadit na vozík a nesměla jsem chodit. Diagnózou byla těžká trombóza levého lýtka.

Aniž bych si to uvědomila, varovné příznaky se objevovaly už delší dobu před samotnou příhodou. Mívala jsem křeče a často jsem pociťovala takzvané těžké nohy. Vyrostla jsem ve sportovně založené rodině, od dětství jsem se věnovala tenisu, atletice, baletu a hlavně jízdě na koni, tak jsem to přičítala únavě.

Během následujícího roku jsem se intenzivně léčila a jednou týdně jsem docházela do nemocnice na kontroly krve. Byla jsem překvapená, kolik lidí - a nejen žen v mém věku - má stejné problémy. Při rozhovoru s několika podobně postiženými ženami jsem zjistila, jak podobné naše případy jsou. Mimo jednoho případu byla vždy spojitost s hormonální antikoncepcí a podcenění vlivu dědičných dispozic. Mám pocit, že někteří gynekologové tento problém přehlížejí. Naštěstí se jednalo o trombózu v lýtku a nemám žádné trvalé následky. Musím být ale po celý život mimořádně opatrná. Riziko mě představuje každá operace, těhotenství i porod.